Dolina Bogów – najnowszy film Lecha Majewskiego

Filmy tworzone przez polskiego reżysera Lecha Majewskiego poruszają ważne sprawy społeczne i egzystencjalne. O czym jest film Dolina Bogów, który swoją premierę miał w 2020 roku? Łączy w sobie trzy ważne wątki narracyjne, ale widz musi pokusić się o własną interpretację licznych symboli i metafor, jakimi posłużył się reżyser przy tworzeniu swojego dzieła. 

tv photo

Dolina Bogów miejscem życia Indian Navajo

Indianie wielokrotnie byli przesiedlani ze swoich dawnych ziem, czego najmocniej chyba doświadczyli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Właśnie do ich historii i życia odwołuje się między innymi Lech Majewski. Przenosi on widza do USA, do stanu Utah, gdzie znajduje się Valley of the Gods, czyli w istocie tytułowa Dolina Bogów. 

Żyją w niej od lat Indianie Navajo, zewsząd otoczeni przez nowoczesne zdobycze cywilizacji, która coraz mocniej podpełza do ich siedziby. Tymczasem jednak ich życie i sama Dolina Bogów są przedstawione przez reżysera w jego filmie jako ostoja spokoju, azyl, do którego obcy nie powinni mieć wstępu. To ważny wątek filmowy, który nie tylko skłania widza do własnych interpretacji, ale jednocześnie powoduje, że mogą podziwiać przepiękne krajobrazy Doliny Bogów. Niebosiężne głazy znajdujące się tam mają metaforyczne znaczenie. Indianie Navajo wierzą, że kryją się w nich duchy przodków i dawne bóstwa. Kiedy więc dowiadują się, że koncern Wesa Taurosa chce ich wysiedlić z krainy przodków, modlą się do skał, a te rodzą prawdziwego mściciela. Jak to się dzieje? Widz musi zobaczyć sam w filmie „Dolina Bogów”. Może go obejrzeć w legalnej platformie telewizji internetowej.

Główni bohaterowie filmu „Dolina Bogów”

Prócz Indian Navajo, których można traktować jako bohaterów filmu „Dolina Bogów”, są w nim jeszcze inne, dwie główne postacie. Pierwszą z nich jest miliarder, jeden z najbogatszych ludzi na Ziemi – Wes Tauros, którego w filmie zagrał John Malkovich. Dotknięty jest on osobistą tragedią, która spowodowała, że wycofał się z życia społecznego i niechętnie udziela się na większym forum. Pozostaje jednak na czele swojej korporacji zajmującej się między innymi poszukiwaniem rud uranu w Dolinie Bogów.

Drugim bohaterem jest John Ecas, zagrany przez Josha Hartnetta. To pisarz, któremu brakuje natchnienia i zmaga się z problemami prywatnymi – traumatycznym rozwodem i brakiem porozumienia na jakiejkolwiek płaszczyźnie z byłą ukochaną. John pracuje w korporacji Taurosa i podejmuje się napisania jego biografii. Na jego zaproszenie przybywa do jego domu i tam zapoznaje się z historią. Dowiaduje się też o sprawie Indian Navajo, którzy mają być wyrzuceni ze swojej ojczyzny tylko po to, by korporacja mogła uzyskać dostęp do złóż uranu w Dolinie Bogów.