Najczęstsze problemy przy oglądaniu filmów online

Co jest najbardziej denerwującą rzeczą w trakcie oglądania filmów online? Wolno odtwarzający się lub zacinający obraz. Sprawdzasz sprzęt – w porządku. Kable też siedzą na swoim miejscu. O co więc chodzi? O Internet. To właśnie problemy z siecią są najczęstszą przyczyną złego odbioru filmów. Oto najważniejsze z nich.

telewizor photo

Szybkość ma znaczenie

Zbyt mała prędkość przesyłania danych. Aby oglądać filmy online, gdzie tylko chcesz, w dobrej jakości musisz mieć odpowiednio szybki Internet. Telewizje internetowe i platformy streamingowe informują na swoich stronach, jakiej prędkości łącze jest wymagane, aby seans przebiegał bez żadnych zakłóceń. Dla filmów w jakości HD jest to zazwyczaj 5 Mb/s, Ultra HD, to już 25 Mb/s lub więcej. Prędkość Internetu możesz sprawdzić np. na stronie SpeedTestOrange. Możesz to zrobić nawet wtedy, gdy masz Internet od innego operatora. Wystarczy nacisnąć start i po kilkunastu sekundach masz wynik. Jeśli twój Internet jest zbyt wolny, by oglądać filmy w jakości Ultra HD, nie pozostaje ci nic innego, jak w pasku narzędziowym filmu ustawić niższą jakość np. HD. Niewykluczone, że film przestanie się wówczas zacinać.

Duże obciążenie sieci. Czasem zdarza się, że zasiadając do oglądania filmu online masz otwarte w przeglądarce inne strony, a w smartfonie aktywnych mnóstwo aplikacji. Zamknij je, zwłaszcza gdy masz Internet o niezbyt imponującej przepustowości, bo to niepotrzebnie go obciąża. Często bywa tak, że kiedy ty oglądasz film na platformie VoD, ktoś w domu w tym samym czasie też korzysta z Internetu, np. słucha muzyki, gra online, ogląda inny film. Pobór danych gwałtownie wzrasta, bo liczby się sumują i, nawet przy łączu o wystarczającej teoretycznie przepustowości, o komforcie oglądania możesz zapomnieć. W takim przypadku nie pozostaje ci nic innego jak dogadać się z domownikami. Ktoś musi się odłączyć od Internetu, by obciążenie sieci spadło. A kiedy umowa z operatorem ci się skończy, kup dostęp do Internetu o jak największej przepustowości. Wtedy takich problemów nie będzie.

Kiedy oglądasz za dużo

Przekroczenie limitu danych. Jeśli masz Internet stacjonarny, ten problem cię nie dotyczy. Możesz oglądać filmy online przez całą dobę i nie obawiać się, że pakiet się wyczerpie. Inaczej jest w przypadku Internetu mobilnego. Tu, w zależności od oferty, obowiązują ograniczenia od 10 GB do 350 GB miesięcznie. Najbogatszy pakiet na pierwszy rzut oka wydaje się wystarczający, ale to tylko pozory. Jeśli oglądasz dużo filmów w wysokiej jakości, pakiet topnieje w zastraszającym tempie. Ściągnięcie dwóch filmów w jakości HD uszczupla go średnio o 18 GB, obejrzenie dwugodzinnego filmu jakości HD w serwisie VoD o średnio 6 GB. Gdy w domu jest kilku równie aktywnych użytkowników internetu co ty, w połowie miesiąca pakiet może się wyczerpać. A wtedy prędkość przesyłania danych drastycznie spada często uniemożliwiając oglądanie filmów, nawet w kiepskiej jakości. Jeśli więc skończył ci się pakiet danych, masz dwa wyjścia. Musisz dokupić dodatkową paczkę lub zrezygnować z oglądania filmów do kolejnego okresu rozliczeniowego.

Niestabilna sieć. Jeżeli masz internet światłowodowy, ten problem cię raczej nie dotyczy. Światłowód zapewnia bowiem stabilny dostęp do sieci i nieosiągalne do tej pory prędkości pobierania i wysyłania danych. Dzięki temu możesz oglądać filmy online w najwyższej jakości bez żadnych zakłóceń. I to nawet wtedy, gdy inni domownicy także korzystają w tym samym czasie z sieci. W przypadku tradycyjnego internetu domowego wykorzystującego do przesyłu danych miedziane kable sprawa nie wygląda już tak różowo. Technologia ta jest bowiem dużo mniej odporna na zakłócenia, które mogą zostać spowodowane przez czynniki zewnętrzne np. złe warunki pogodowe (burze, wichury, ulewy, śnieżyce). Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku internetu mobilnego, wykorzystującego do przesyłania danych fale radiowe. Ten ostatni bywa najbardziej niestabilny, bo na jakość sygnału wpływa nie tylko zła pogoda, ale także odległość od nadajnika BTS i aktualne obciążenie sieci.