Optymalna prędkość internetu do oglądania filmów online

Wiele osób wykorzystuje Internet głównie, żeby oglądać filmy za darmo online, które dostarcza nam telewizja internetowa. W takim przypadku podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać, brzmi. Jaka prędkość Internetu jest nam potrzebna?

Minimalna prędkość internetu

Tak jak w przypadku wyboru konkretnego produktu przed zakupem, musimy określić nasze potrzeby, a dopiero potem wybrać produkt, który zaspokoi te potrzeby. Zastanów się nad procesem wyboru prędkości Internetu do oglądania filmów online w wysokiej jakości Full HD. Nasza potrzeba została zidentyfikowana (potrzebujemy prędkości Internetu, która pozwoli nam oglądać filmy online w rozdzielczości 1920 * 1080p, bez hamulców i zawieszeń). Teraz musimy zrozumieć techniczną stronę tego problemu. Tutaj musimy wyjaśnić jeden niuans: rozdzielczość 1920 * 1080p nie jest jednostką miary natężenia przepływu. Aby oglądać dwa identyczne filmy za darmo w rozdzielczości 1920 * 1080p, mogą być wymagane zupełnie inne wartości minimalnej prędkości Internetu. Ponieważ te dwa filmy, które na pierwszy rzut oka są absolutnie identyczne, mogą mieć różne liczby klatek na sekundę.

Do oglądania wideo nagranego z liczbą klatek na sekundę (24.25.30) mamy wystarczającą prędkość 8 Mb / s, a dla wideo o liczbie klatek na sekundę (48.50.60) potrzebujemy co najmniej 12 Mb / s Tak więc, abyśmy mogli oglądać dowolne filmy i nie zawracać sobie głowy bitrate tego filmu, potrzebujemy prędkości Internetu co najmniej 12 Mb / s, ale to nie wszystko. Faktem jest, że te wartości uwzględniają tylko szybkość potrzebną do odtworzenia wideo, ale musimy wziąć pod uwagę szereg niuansów.

Różnica w deklarowanej stawce taryfowej i rzeczywistej

Jeśli Twoja taryfa wynosi do 100 Mbit / s, to w rzeczywistości, w zależności od wielu czynników (zarówno samego dostawcy, jak i zasobów w Internecie i pośrednich dostawców, autostrad), prędkość może wynosić 50 Mbit / s, a nawet 30 Mbit / s. Jeśli kiedykolwiek skontaktowałeś się z pomocą techniczną w sprawie problemów z prędkością Internetu, być może słyszałeś informacje dotyczące niedokładności domowej prędkości Internetu. Tak więc przy podłączaniu bezpośrednio kablem dozwolona jest różnica do 10% od deklarowanej prędkości, to znaczy, jeśli twoja taryfa wynosi do 100 Mbit / s, a przy pomiarze prędkości dostajesz 90 Mbit / s, to jest to normalne i nie powinieneś panikować.

Jednocześnie, jeśli łączysz się przez router przez Wi-Fi, to ze względu na naturę technologii dopuszczalny jest błąd do 10%, a przy tej samej taryfie do 100 Mbit / s normą dla 2,4 GHz jest 40 Mbit / s. W wysokich budynkach wielokondygnacyjnych prędkość WiFi może zmniejszyć się nawet do 10 Mb / s. A jeśli masz także wiele urządzeń – to wydajność spada jeszcze bardziej. Dlatego musimy dodać wskaźnik błędu do naszej minimalnej prędkości 12 Mbit / s. Podczas korzystania z routera weźmiemy pod uwagę maksymalny błąd 30%. Okazuje się, że prędkość w naszym tempie powinna wynosić co najmniej 18 Mbit / s.

W ten sposób ustaliliśmy minimalną prędkość domowego Internetu do oglądania filmów online w wysokiej jakości, zaokrąglając wartość, na poziomie 20 Mbps. Ale to nie koniec, ta prędkość wystarcza, aby obejrzeć film na jednym urządzeniu, ale co, jeśli członkowie twojej rodziny w tym samym czasie chcą oglądać różne filmy na różnych urządzeniach podłączonych przez router, grać w gry online, rozmawiać przez Skype itp. W tej sytuacji prędkość 20 Mb / s wyraźnie nie wystarczy i będziesz potrzebować taryfy o wyższej prędkości.