Przewodnik po telewizji internetowej

Ponieważ dostęp do Internetu staje się coraz bardziej wydajny i od dawna jest szybszy niż 16 Mbit (VDSL, światłowód), telewizja przez dostęp szerokopasmowy zyskuje coraz większą popularność. Jednak co to dokładnie znaczy i co jest już dziś możliwe?

Co to jest telewizja internetowa?

Na to pozornie proste pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów, ponieważ telewizja internetowa ma wiele twarzy. W związku z tym można z nim łączyć wiele terminów, aspektów i mediów. „IP-TV”, „Streaming”, „Biblioteki multimediów” lub „Wideo na żądanie”, żeby wymienić tylko kilka. Jednak ogólnie możemy rzec, że telewizja internetowa jest formą transmisji cyfrowej zawartości obrazu, skompresowanej za pomocą kodeków wideo i audio, przy czym Internet służy jako kanał transmisji i jest kontrolowany za pomocą protokołu IP. Komputery osobiste, telewizory, urządzenia mobilne lub inne nośniki wyjściowe, takie jak konsole, mogą służyć jako nośniki wyjściowe. Treści audio i wideo, takie jak na przykład filmy online są kompresowane, ponieważ cyfrowy materiał filmowy i dźwiękowy wymaga bardzo dużej ilości pamięci. Kompresja, która wykorzystuje nowoczesne, złożone algorytmy matematyczne ( kodek ), jest niezbędna. Bez tego kroku większość dostępu do Internetu i nośników danych nie pozwoliłaby na edycję, przesyłanie i przechowywanie wideo w zwykłym zakresie.

Dziś treści telewizyjne można przesyłać różnymi metodami. Transmisja analogowych obrazów telewizyjnych drogą radiową jest prawdopodobnie terminem znanym dla wielu czytelników, ale została porzucona wiele lat temu. Wolne częstotliwości, około 800 MHz (dywidenda cyfrowa), są wykorzystywane od 2011 roku do transmisji szybkiego Internetu za pośrednictwem radia mobilnego z wykorzystaniem standardu LTE. Cyfrowa wersja naziemnej, radiowej transmisji telewizyjnej jest znana i rozpowszechniana prawie wszędzie pod skrótem „ DVB-T2”. W przypadku telewizji internetowej sieć IP lub sieć szerokopasmowa jest wykorzystywana do przesyłania danych cyfrowego sygnału telewizyjnego i przez DSL, VDSL lub FTTH do klienta końcowego. Dzięki temu czas transmisji zalezy wyłącznie od potrzeb danego użytkownika. To on decyduje, kiedy ogląda filmy online – gdzie je ogląda. Podstawą jest protokół IP, który jest zdefiniowany w warstwie 4 modelu referencyjnego OSI. Oznacza to, że dane do wysłania są podzielone na mniejsze pakiety, ponumerowane i wysłane przez sieć. Jeśli te pakiety danych dotrą do odbiorcy, są one składane ponownie we właściwej kolejności, a „komputer wysyłający” jest informowany o otrzymaniu, które z kolei wysyła dalsze dane (protokół zorientowany na połączenie).

IPTV, WebTV, telewizja internetowa, streaming, P2PTV – czy co!?

Niektórzy czytelnicy zetknęli się już z tymi pojęciami. Wyjaśnijmy je pokrótce. IPTV – tutaj zawartość telewizji cyfrowej jest przesyłana w zamkniętej sieci za pomocą protokołu IP przez Internet (stąd „Bezpieczne IPTV”). Komputer lub telewizor może służyć jako nośnik odtwarzania. Ponieważ dostawcy IPTV nadają dużą liczbę kanałów telewizyjnych, telewizja jest oczywiście pierwszym wyborem. Do tego celu służy przystawka STB konieczna – podobnie jak odbiornik satelitarny do telewizji satelitarnej.

WebTV – tutaj również treści telewizji cyfrowej są przesyłane przez Internet – ale otwarcie – to znaczy są dostępne dla wszystkich. Jakość jest zwykle niższa, ale baza danych może być równie duża. Podstawowym celem wyjścia jest komputer, chociaż wyjście w telewizorze jest również możliwe za pomocą objazdów.

Streaming – dzięki streamingowi zawartość jest przesyłana bezpośrednio do klienta w czasie rzeczywistym w Internecie. Odtwarzanie wideo z YouTube jest prawdopodobnie najpopularniejszym przykładem tego typu transmisji. W ciągu ostatnich kilku lat korzystano również z usług przesyłania strumieniowego wideo na żądanie, takich jak Netflix lub Amazon Video. Klienci mogą wybierać spośród tysięcy ofert 24 godziny na dobę i oglądać filmy, seriale i filmy dokumentalne za pośrednictwem transmisji strumieniowej. Z kolei dostawcy telewizji strumieniowej dostarczają znane, linearne programy telewizyjne przez Internet.